Rekordy pogodowe w Polsce

rekordy pogodoweKlimat w Polsce jest stosunkowo łagodny. Nie ma u nas szczególnie silnych mrozów, takich 1jak na Syberii, ani potężnych upałów, typowych dla klimatu kontynentalnego. Nie ma monsunowych deszczy, charakterystycznych dla podnóży Himalajów, ani długotrwałych susz, jak na pustyniach Ameryki Południowej. Skala tych zjawisk w Polsce nie jest rekordowa ani w przekroju całego świata, ani nawet w skali samej Europy. Warto jednak przyjrzeć się, jakie rekordy zjawisk zanotowano w Polsce, bowiem wyniki te i tak budzić mogą zdziwienie.

Polska pod względem powierzchni jest krajem dość dużym, ale nie bardzo dużym, co sprawia, że klimat w poszczególnych jej częściach jest dość podobny. Mimo tego, widać wyraźnie, że im dalej na zachód, tym silniejsze wpływy klimaty kontynentalnego, a więc łagodniejsze zimy i chłodniejsze lata. Na wschodzie natomiast swoje wpływy zaznacza klimat kontynentalny, dlatego to właśnie tu, w Olecku 9 lutego 1929 roku zanotowana została najniższa w Polsce temperatura, czyli dokładnie -42,0 stopnie Celsjusza. Zimno bywało jednak także i na zachodzie naszego kraju, jak choćby w Jeleniej Górze, gdzie w 1956 roku było -36°C.  Tutaj jednak zasadniczy wpływ na to miało położenie miasta w kotlinie górskiej, powodujące znaczne spadki temperatury w okresie zimowym. Z kolei najwyższa temperatura w Polsce to 40,2°C, zanotowana w Prószkowie koło Opola jeszcze w roku 1921. Bardzo gorącym miejsce są także położone na samym zachodzie Polski Słubice – zanotowana została tam najwyższa temperatura w XXI wieku, bowiem 16 lipca 2007 roku było to aż 37,5°C. Jeszcze cieplej było jednak w tym mieście w roku 1994, gdy zanotowano tam aż 39,5°C, co jest drugim najwyższym wynikiem w historii pomiarów pogody w Polsce.

Polska nie jest natomiast krajem, w którym występują duże ilości opadów. Nieco ironicznie w kontekście częstych powodzi, może zabrzmieć fakt, iż Polska to jeden z najuboższych w zasoby wody krajów Europy. Dzieje się tak z powodu braku biegnących z północy na południe łańcuchów górskich, które pozwalałyby na skraplanie wilgoci, pomimo wiecznie niemal występującej pokrywy chmur. Znaczący jest w tym kontekście fakt, iż najwyższa ilość opadów w ciągu roku nieodmiennie występuje na Kasprowym Wierchu, gdzie przeciętnie w ciągu roku pada 1913 mm deszczu. Ogromna jest dysproporcja z miejscem, gdzie suma ta jest najniższa – a są to omówione już Słubice. Przeciętnie w ciągu roku spada tu zaledwie 333 mm deszczu, a więc bardzo mało, nawet jak na warunki pustynne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>