Pogoda w Europie

pogoda w EuropieEuropa ze względu na swoje położenie na globie ma, leży w strefie klimatu umiarkowanego, nie ma wysokich wahań temperatur w porównaniu z innymi kontynentami, ale swoje rekordy też ma na koncie. Europa ma ciepłe lub upalne lata i chłodne lub mroźne zimy. Podobnie jest z opadami deszczu. W zależności od tego jaka część Europy brana jest pod uwagę ilość opadów jest większa lub mniejsza. Zgodnie z tym południowa część Europy charakteryzuje się tym iż jest najsuchszą częścią tego kontynentu. I tak w ciągu lata nawet przez kilka tygodni może nie pojawiać się ani jedna kropla deszczu, natomiast jeżeli chodzi o północną i wschodnią część kontynentu Europejskiego to niezależnie od pory roku opady deszczu tam występujące są znacznie wyższe.

Zimą są to opady śniegu, które mogą trwać nieprzerwanie nawet kilka dni, a na wiosnę lato i przede wszystkim jesień są to opady deszczu, także przez dłuższy czas mogą nieprzerwanie zalewać Europę i którym mogą towarzyszyć burze. Przyczyną łagodnej pogody i łagodnego klimatu Europejskiego są wiatry zachodnie, które w połączeniu z praktycznie równoleżnikowym układem najważniejszych łańcuchów górskich, sprawiają, że masy ciepłego  powietrza z nad Oceanu Atlantyckiego docierają głęboko na wschód kontynentu. Klimat w Europie jest umiarkowany jednak w północno- wschodniej części jest on bardziej chłodny a w pozostałej ciepły – morski, kontynentalny i przejściowy, natomiast południowa Europa to strefa klimatów podzwrotnikowych, które oddzielone są od klimatów umiarkowanych pasmami górskimi  – Pirenejami, Alpami i Bałkanami. Jeśli chodzi o temperaturę w Europie to też nie ma tu żadnych super temperatur. Wahają się one od w zależności od tego jaka część kontynenty brana jest pod uwagę. Największe zróżnicowanie jest pomiędzy południową a północną częścią kontynentu. Zgodnie z tym twierdzeniem na północy Skandynawii w lipcu temperatura wynosi około 10-12 stopni, a na południu już 27-30 stopni.

Najwyższą jak do tej pory temperaturą zanotowaną w Europie jest +50 stopni C, która występowała w Sewilli, a najniższa 31 grudnia 1978 roku w  rosyjskim Ust-Czugor i temperatura wynosiła tam -58,1 stopni C! Największe wahania temperatur mają miejsce na wschodzie Europy i mogą one przekraczać nawet 70 stopni, a najmniejsze na krańcach północno-zachodnich i średnio wynoszą do nieco ponad 20 stopni. Widać, że Europa jest zróżnicowanym kontynentem jeśli chodzi o pogodę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>